Rusya transit vizesi

Rusya için vize alacaklar, Tek girişli transit vize olarak, Türk vatandaşları, diğer ülkeler ve herhangi bir ülke vatandaşı olmayan insanlar için Rusya Federasyonuna 10 gün (karayolu ulaşımı veya tren ile) veya 3 günlüğüne (havayolu ile) verilmektedir. Rusya vize işlemlerinde bu süreyi belirleyen etkenler şöyledir; Rusya’ya geliş gidiş biletinin geçerlilik süresi, gidilecek ülkeye yapılacak giriş tarihi ve o ülke için alınan vizenin süresine göre belirlenmektedir. Rusya vize ücreti değişiklik göstermektedir.

Rusya vize evrakları için, Rusya Federasyonu topraklarından motorlu araba veya ağır taşıtla geçecek yabancıların transit vizeleri, yolculugu tamamlayabilecekleri en kısa mesafe hesaplanarak neler olacağı verilir ve bu süre hiçbir zaman 10 günlük zaman zarfını geçmemektedir. Bu tür vizeler alınırken hesaplama ortalama olarak günde 500 km. yol kat edileceği farz edilerek yapılmaktadır. Rusya vize işlemleri yapılırken buna göre hazırlanır.

Çift giriş(double) – çıkışlı transit vizelerin geçerlilik süresi 1 ay’ı geçmemelidir. Rusya için vize alarak federasyon üzerinden üçüncü bir ülkeye geçiş yapmakta olan ve yine Rusya üzerinden geri dönüşleri 1 ay’dan daha uzun sürecek yabancılar ilk Rusya’dan geçişleri için tek-girişli transit vize almalı, Rusya’dan geçerek gittikleri ülkede tekrardan tek-girişli transit vize alarak geri dönmelidirler.

Rusya Federasyonu’nda uçak değişimi yaparak uluslararası uçuşlar yapacak olan yabancı ülke vatandaşları; eğer Rusya’da aynı havaalanından uçak değiştiriyorlar (transfer yaptıkları havaalanının transit bölgesi var ise) ve diğer ülkeye giriş haklarını kanıtlayan belge ve uçak biletleri yanlarında olmakla beraber yapacakları uçak değişim süresi 24 saati geçmiyor ise, transit vizeye ihtiyaçları yoktur.

Transit bölgeden çıkmak için, transit vizesi alımı gereklidir.

Not; Rusya Federasyonu, Belarus ve Kazakistan ülkelerinin arasındaki özel birlik antlaşmasına dayanılarak bu ülkeler arasındaki uçuşlar domestic (şehirlerarası) olarak Kabul edilmektedir. Buna dayanılarak; bu ülkelerden herhangi birisine seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarının, bu ülkelerin yalnızca birinde pasaport kontrolden geçmeleri gerekmektedir. Belarus ya da Kazakistan’a, Rusya’dan transfer olarak seyahat eden bir yabancı ülke vatandaşının Rusya’dan transit vize alması gerekmektedir. Rusya vize ücreti ona göre ödenmeli ve Rusya vize işlemlerinizi acentelere bu şekilde yaptırmalısınız.

Rusya Federasyonu üzerinden uçuş gerçekleştiren ve Rusya’da uçak değiştirmeleri gerekmeyen yabacılar için transit vize gerekmemektedir.

Rusya Federasyonu ile Beyaz Rusya (Belarus) ve Kazakistan arasında Gümrük birliği anlaşması yürürlüğe girmesinden sonra bu ülkeler arasındaki tüm uçuşlar iç uçuşlar olarak kabul edilecek.  Böylece, sınır ve pasaport kontrolü ülkelerden yalnızca birinde yapılmalıdır. Bu nedenle, Beyaz Rusya ve Kazakistan’a seyahat eden yolcular Rusya üzerinden aktarmalı geçtikleri zaman transit vize almaları zorunludur.

Moskova’ya vize

Moskova’ya vize Rusya vize işlemleri Rusya için vize başvurusu yapacak olan kişiler,…
Daha fazla..
×