Kanada vizesi için gerekli evraklar

Kanada vizesi için gerekli evraklar

Turistik amaçlı Kanada vizesi başvuruları 10-12 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Kanada Büyük elçiliği resmi tatiller, diğer vize başvuruları ile beraber oluşan yoğunluk gibi nedenlerle vize başvurularının değerlendirilme süresini uzun tutabilmektedir. Kanada turistik vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin tüm bu süreci göz önüne alarak 1 ay öncesinden vize başvurusunda bulunmasını tavsiye ediyoruz.

Türkiye sınırları içerisinde yapılacak olan turistik vize başvuruları Kanada Ankara Büyük elçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Vize başvurusunda bulunurken büyük elçiliğin öngördüğü evrakların usulüne göre hazırlanması ve eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir. Büyük elçilik vizenin değerlendirilmesi ve karar verme aşamasında, lüzum gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Kanada turistik vizesi için gerekli evraklar

Kanada turistik amaçlı vize için gerekli evraklar online yüklenmektedir. Ancak büyük elçilik bünyesinde çalışan vize yetkilisi vize başvurusunda bulunan kişinin durumuna göre ek evrak talep edebilir. Bu durumda talep edilen evrakın en kısa sürede vize tedarik edilip upload edilmesi gerekmektedir. Kanada turistik vizesi evrakları konsolosluğun yönergelerine göre doldurulmalıdır. Bu süreçte herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına SoHo Danışmanlık yetkililerimizden destek hizmeti alabilirsiniz.

  • Pasaport: Kanada Turistik vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin vize başvuru tarihinden en az 6 ay daha geçerlilik süresine sahip ve son on yıl içerisinde çıkarılmış bir pasaportu olması gerekmektedir. Kanada vizesinin yapıştırılabilmesi için pasaportunuzda en az iki adet boş sayfa istenmektedir. Eski ve yıpranmış pasaportlar vize reddine neden olabilmektedir. Vize başvurusunda bulunurken pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat etmelisiniz. Daha önceden Schengen, ABD, İngiltere, İsviçre vizesi alınmışsa fotokopilerini vize başvuru evrakları ile beraber büyük elçiliğe sunmalısınız.
  • Kanada vizesi başvuru formu: Kanada vize başvuru formunun Türkçe, İngilizce ya da Fransızca dillerinde doldurulması gerekmektedir. Kanada Göçmen Bürosunun resmi İnternet sitesinden İnternet hesabı açılarak doldurulması gereken vize başvuru formunun eksiksiz ve hatasız doldurulması ve çıktısının alınması gerekmektedir. Forma e-posta adresini yazmak mecburidir. Vize başvuru formunda yer alan elektronik imza ve tarih kısmına özellikle dikkat edilmelidir.
  • Aile Bilgi Formu: Kanada aile bilgi formu pdf formatında olup elektronik ortamda doldurulması gereken evraklardan biridir. Formda yer alan tüm bölümlerin eksiksiz bir şekilde doldurulması ve imzalanması oldukça önemlidir. Burada işlemler tamamlandıktan sonra validate edilmesi için bir buton ile doğruluğunu test etme imkanı da sağlanmıştır.
  • Biyometrik Fotoğraf: Kanada turistik vize başvurusunda bulunmak için 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf beyaz arka fonda ve 35 x 45 ölçülerinde olmalıdır. Diğer vize başvurularında kullandığınız fotoğrafınızı kullanamazsınız. Biyometrik fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması ve güncel olması gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf formatı jpeg veya jpeg2000 olmalı ve 4 MB sınırını aşmamalıdır.
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Vize başvurusunda bulunacak olan kişi güncel tarihli tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini büyük elçiliğe sunmalıdır. Burada doldurulacak formlar da aile üyelerinin durumu ve adresleri hakkında sorular bulunmakta olduğu için her halükarda mutlaka bu kayıt örneği alınmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Vize işlemlerinde bulunacak kişinin önlü arkalı kimlik kartı fotokopisi gerekmektedir. Eski veya yeni kimlik ayrımı yoktur. Ancak mutlaka T.C. Kimlik numarası bulunmalı ve Pasaporttaki bilgiler ile aynı bilgilere sahip olmalıdır.
  • Kanada Turistik Vize Talep Dilekçesi: Kanada seyahat amacı, seyahat tarihi ve vize süresinin bitiminde Kanada’dan ayrılacağının garantisini içeren İngilizce ya da Fransızca dilinde yazılmış turistik vize talep dilekçesi gerekmektedir. Bu dilekçe ile bir nevi niyet mektubunu sunmuş olmaktasınız. Dilekçe örneği tarafımızca size sağlanacaktır.
  • Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonları: Seyahat planınız hakkında fikir verecek olan bu rezervasyonlar ile tarihler ile gitmek istediğiniz yerler hakkında Kanada Göçmen bürosunu bilgilendirmiş olursunuz. Kesinlikle uçak biletini satın almak kestirmek söz konusu değildir. Aynı durum otel rezervasyonlarınız için de geçerlidir. Çünkü bu iki belgede vize işlemleriniz kesinleşmeden alınamayacak belgelerdir.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Zaman zaman bazı ülkeler şart koşsalar bile bazı ülkeler bir zorunluluk getirmemektedir. Ancak başvuru yapılırken değerlendirme açısından iyi görünecek olduğu için yaptırılmasında fayda vardır. Nitekim ücretleri çok pahalı olmadığı için kesilmesi doğru olacaktır.
  • Banka Hesap Dökümü: Vize başvurusunda bulunacak kişinin son 3 aylık banka hesap dökümü konsolosluğa sunulmalıdır. Ayrıca Kanada seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatını; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında Euro veya TL veya US Dolar karşılığı olarak göstermelidir. Ayrıca bütün bir meblağ bir anda yatırılmamalı daha çok hesap hareketi oluşturulmaya çalışılmalıdır. Yüksek miktarlı tutarlarda kaynak gösterme sorunu yaşanmaktadır.

Başvuru yapacak olan kişinin sosyal durumuna göre evrak listesinde değişiklikler olabilmektedir. En doğru evrak bilgi ve verilere ulaşmak için SoHo Danışmanlık Kanada uzmanı ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

Kanada vize başvuru

Kanada için vize başvuru aşamaları aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır. Arayüz ekranında, uygulamanız için belgeleri…
Daha oku..
×