Kanada vize başvuru

Kanada için vize başvuru aşamaları aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır.

Arayüz ekranında, uygulamanız için belgeleri yüklemeniz istenir. Lütfen tarayıcınızı kullanmayın gezinti düğmeleri, “Geri” ve “İleri”, çünkü bu uygulamada düzgün çalışmazlar. Bunu öncelikle belirtmek gerekiyor.

Önemli: Bu bilgiler yalnızca referans amaçlıdır ve yanıtlarınıza dayanarak hiçbir göç kararı verilmeyecektir. Eğer seçersen başvurunuz Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yasası uyarınca bir göçmenlik memuru tarafından değerlendirilecektir, bu anket aracılığıyla elde ettiğiniz sonuçlara bakılmaksızın.

— Immigration, Refugees and Citizenship Canada

Ziyaretçi vizesi (geçici ikamet vizesi de denir) pasaportunuza yapıştırılan resmi bir belgedir. Kanada’ya girmek için gereken gereksinimleri karşıladığınızı gösterir. Çoğu ziyaretçi Kanada’ya seyahat etmek için ziyaretçi vizesine ihtiyaç duyar. Ayrıca son varış noktanıza giderken bir Kanada havaalanından geçiş yapıyorsanız da bir tane transit vizeye ihtiyacınız olabilir. Ziyaretçi(visitor)vizesi için online olarak veya kağıt olarak evraklarınızı toplayıp o şekilde Konsolosluk ile de başvurabilirsiniz.

Ne kadar kalabilirsiniz?

Çoğu ziyaretçi Kanada’da 6 aya kadar kalabilir. Genellikle ziyaretçi vizeleri Pasaport süresinin bitiş tarihine kadar olur. Bu bitiş tarihi kalabileceğiniz tarih anlamına gelmemektedir. Bu tarih vizenin kullanılabileceği son tarihi belirtir. Giriş limanında sınır hizmetleri görevlisi 6 aydan daha az ya da daha fazla kalmanıza izin verebilir. Eğer öyleyse, pasaportunuza çıkmanız gereken tarihi kaşeyelecektir veya bir mühür basacaktır. Ayrıca, ziyaretçi kaydı adı verilen ve ayrılmanız gereken tarihi gösteren bir belge de verebilirler. Pasaportunuza damga basılmazsa, Kanada’ya girdiğiniz günden veya hangisi önce olursa olsun pasaportunuzun süresi doluncaya kadar 6 ay kalabilirsiniz. Damgaya ihtiyacınız varsa, daha sonra bir yerde kullanılacak ise bir sınır hizmetleri görevlisinden bir tane damga vurmasını isteyebilirsiniz. Otomatik kioskların kullanıldığı bir hava alanına gelirseniz, gişeyi geçtikten sonra sınır yetkilisine danışın.

Başvurmadan önce ziyaretçi vizesine ihtiyacınız olduğundan emin olun Ziyaretçi vizesine veya Elektronik Seyahat Yetki belgesine ihtiyacınız olabilir. İhtiyacınız olan giriş belgesi şunlara bağlıdır:

  • Seyahat etmeyi planladığınız seyahat belgesi türü
  • Seyahat belgenizi veren ülke
  • Vatandaşlık durumunuz
  • Kanada’ya seyahat yönteminiz

Bu arada dikkat etmeniz de fayda var. 18 yaşın altındaki çocuklar Kanada’da küçük sayılır. Kanada’ya giriş yapmak için diğer tüm ziyaretçilerle aynı kuralları izlemelidirler. Uygun belgeler olmadan Kanada’ya girmeye çalışan veya ebeveynleri veya yasal vasileri dışındaki yetişkinlerle birlikte olan çocuklar daha yakından kontrol edilecektir.

Sınır hizmet memurları, korunmaya ihtiyaç duyan çocuklar için uyanıktır ve kayıp veya kaçak çocukları çok dikkatli bir şekilde kontrol eder. Sizi Kanada’ya gelen çocuklar hakkında veya yalnız seyahat eden bir çocuğu sorgulayabilirler. Yanınızda uygun belgelerin bulunduğundan emin olun.

Kanada vize başvuru

Kanada için vize başvuru aşamaları aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır. Arayüz ekranında, uygulamanız için belgeleri…
Daha oku..
×