Çalışma İzni ( Çalışma Vizesi ) – Evrak Listesi

Bu evrak listesi online ya da Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla yapabileceğiniz başvurunuzu hazırlamanız esnasında size yardımcı olacak bilgileri içermektedir. Başvuru formu ve istenilen evrakın tamamının birlikte ve aynı zamanda teslim edilmesine dikkat ediniz. Doğruluğundan emin olduğunuz bir elektronik posta adresi temin etmeniz, başvuru sürecinde gecikmeler olmasını engelleyecektir. Vize başvurunuz; sunduğunuz belgelerdeki bilgiler doğrultusunda değerlendirilmektedir. Ancak, başvurunuzun ek belgeler eşliğinde eksiksiz olarak sunulması vizenizin onaylanacağını garanti etmez.

Sunduğunuz belgelerdeki bilgiler aşağıdaki hususları net olarak göstermelidir:

 • Kanada’ya yapacağınız ziyaretin sebebini.
 • Ziyaretiniz süresince masraflarınızı karşılayabilecek finansal yeterliliğinizin olduğunu.
 • Size verilmesi öngörülen vizenin süre bitiminde ülkenize geri dönmenizi gerektirecek bağlarınızın olduğuna dair kanıt.
 • İngilizce ya da Fransızca olmayan belgelerin yeminli tercüman tarafından onaylı ve tercümeli suretlerinin sunulması zorunludur.

Not: Yalan beyanda bulunulması veya sahte evrak sunulması durumunda başvuru otomatik olarak reddedilecektir. Bu durum sonucunda kanuni işlem başlatılma olasılığı da bulunmaktadır.

Başvurunuzla birlikte sunulması önerilen belgeler:

 1. Kanada’da sizi işe alacak olan şirket tarafından verilmiş, antetli iş teklifi yazısı ya da sözleşme. Bu belge; hazırlayanın iletişim bilgilerini, hangi pozisyonda çalışacağınızı, iş tanımınızı, maaşınızı, çalışma şartlarınızı, yerinizi ve planlanan çalışma sürenizi içermelidir.
 2. Şu anda çalışmakta olduğunuz işvereninizden (eğer su an çalışmıyorsanız en son işvereninizden) alacağınız antetli kağıt. Bu belge; hazırlayanın iletişim bilgilerini (web sitesi adresi de dahil olmak üzere), hangi pozisyonda çalıştığınızı, iş tanımınızı, maaşınızı, çalışma şartlarınızı ve göreve başladığınız ve görevinizin bitiş tarihlerini içermelidir.
 3. Eğer böyle bir belgenin temini mümkün değilse, nedenlerini yazılı bir şekilde sununuz ve bu işverenle olan iş geçmişinizi kanıtlayacak başka belgeler sununuz. Bu belgeler; iş sözleşmesi ya da iş teklif mektubu, maaş bordrosu, yaptığınız işlerden örnekler, kartvizit, şirket yayınları, şirket içinde kazandığınız ödüller, iş arkadaşlarınız ya da müşterilerinizden alınmış bu iş ilişkisini onaylayan yazı.
 4. Eğer serbest meslek çalışanıysanız, gelir beyanı, ticaret odası kaydı, sicil gazetesi örneği, vergi levhası, iş faaliyetlerinize ilişkin belgeler (sözleşmeler v.s.) ve arkadaşlarınız ya da müşterilerinizden alınmış bu iş ilişkisini onaylayacak yazı.
 5. Mevcut ise, Employment and Social Development Canada(ESDC) tarafından verilmiş Labour Market Opinion (LMO) başlıklı belgenin bir kopyası. Bu belge, sizi işe alacak olan şirketten temin edilebilir.
 6. Eğer LMO’dan muaf olduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen bu düşüncenizi destekleyici belgeler sunup yazılı bir açıklamada bulununuz.
 7. Mevcut ise, liseden eğitiminizden sonra devam ettiğiniz eğitim kurumlarından aldığınız diplomalar ve not dükümü (trancript).
 8. Mevcut ise, herhangi bir çıraklık programına katıldıysanız ya da meslek okulunu bitirdiyseniz mezun olduğunuzu kanıtlar diploma gibi.

Eğer İngilizce ya da Fransızca dillerinde yeterlilik, iş teklifinin gerekliliklerinden biriyse, son iki yıl içresinde alınmış Uluslararası İngilizce (IELTS ya da TOEFL) test sonuçları ya da Fransızca için (DELF ya da TEF) test sonuçları.

“Background Information” kısmındaki soruların herhangi birinde “evet” seçeneğini işaretlediyseniz, lütfen “Schedule 1” (“Schedule 1 – Application for Temporary Resident Visa”) formunu doldurup imzalayarak başvurunuza ekleyin.

Parasal durum ve mal varlığı:

 • Son 6 aylık banka dökümü veya banka hesap cüzdan(lar)ı.
 • Gayrimenkul mal varlığı, yatırımlar ve diğer tüm kazançlar.

Adli Sicil kaydı Sabıka kaydı: Suç kaydınızın olup olmadığını gösteren belge.

Pasaport

İran’da ikamet edenler için: Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılan başvurularda pasaportunuzun kimlik bilgilerinizi içeren sayfa dahil vizeli ve mühürlü sayfalarının tamamının fotokopisini sununuz. Aslını ne zaman tarafımıza vereceğiniz size ayrıca bildirilecektir.

Yukarıda belirtilen evraklar dışında sunmak istediğiniz, Kanada’da çalışma planlarınızı destekleyecek başka evraklarınız varsa bunları başvurunuz ile birlikte sunabilirsiniz.

Seyahat Önerileri

Seyahat Önerileri ve Önerileri Kanada Hükümeti’nin varış noktasına özgü seyahat bilgileri için…
Daha oku..
×