Schengen vizesi

Schengen vizesi Schengen ülkelerinde başvuru süreçleri her ülke için farklılık göstermektedir. Örneğin Estonya Biometrik verileriniz olsa dahi aynı İngiltere gibi başvuruya gelip imza atmanız gerekiyor. Ama diğer Schengen ülkelerinde böyle bir sorun yok. Daha önceden vize sahibi olan kişiler tekrar başvuru için vize merkezlerine gelmelerine gerek yoktur.

Schengen vizesi
Schengen vizesinde başvuru süresi ülkeye göre değişir.

Schengen vizesi Schengen, Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan bölgeye deniyor. Bu ülkeler; Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn olarak sıralanıyor. Ancak Avrupa Birliği’ne üye olup Schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler de mevcut: İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs.

Schengen vizesi ülkeleri arasındaki vize serbestisi sayesinde birlik üyesi ülkelerin vatandaşları, sadece kimlik ya da pasaportları ile bölge içinde seyahat edebiliyor. Bölge dışında kalan kişilerden ise vize talep ediliyor ise vize başvurusu yaparak istedikleri birlik üyesi ülkeler için işlemleri başlatabiliyorlar.

Schengen Vizesi, Shengen bölgesi dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Vize uygulamalarıyla ilgili yetkilerin belirlendiği yönetmeliğe göre, vizenizi seyahat edeceğiniz veya seyahatin önemli bir bölümünü geçireceğiniz ülke temsilciliğinden temin etmeniz gerekmektedir. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için en uzun konaklama yapacağınız ülkenin Konsolosluğuna başvurmalısınız.

Schengen Yönetmelik

e vize avusturya

e vize avusturya Gitmek istenilen yerin temsilciliği aracılığı ile Schengen vizesi alınabilir.…
Daha fazla..

d vize avusturya

d vize avusturya Gitmek istenilen yerin temsilciliği aracılığı ile Schengen vizesi alınabilir.…
Daha fazla..

Avusturya vizesi

avusturya vizesi Gitmek istenilen yerin temsilciliği aracılığı ile Schengen vizesi alınabilir. Vize…
Daha fazla..

Gitmek istenilen yerin temsilciliği aracılığı ile Schengen vizesi alınabilir. Vize başvurusunda bulunacak kişiler, öncelikle ilgili kurumun talep ettiği belgeleri temin ettikten sonra internet üzerinden e-randevu alarak işlemini tamamlayabilir.

Örneğin Hollanda vizesi için aracı kurumun sitesinden randevu aldıktan sonra vize evraklarınızı tamamlayarak başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Vizeyi aldıktan sonra birlik üyesi ülkeler arasında izin süreniz dahilinde dolaşabilirsiniz. Buradaki önemli nokta, ilk girişin vize alınan ülkeden yapılması gerektiği. Daha sonrasında diğer ülkelere giriş yapabilirsiniz.

– SoHo Danışmanlık

Örneğin Avusturya-Belçika-Çek Cumhuriyeti turu yapmak istiyorsunuz ve Schengen vizesine Avusturya üzerinden başvurdunuz. Avusturya’ya giriş yaptıktan sonra bu iki ülkeye de pasaportunuzla geçiş yapabilirsiniz.

×