Cezayir vizesi

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç (3) aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Cezayir vizesi
Cezayir vizesi 1.1.

Cezayir vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalı, vize başvuru evrakları tamamlanmalı ve yenilenmiş bir pasaportla Cezayir Konsolosluğu veya konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine başvuru yapılmalıdır. Cezayir vizesi başvurusunda kullanılacak 2 adet fotoğraf başvuru formlarındaki gerekli yerlere yapıştırılmalıdır. Cezayir vizesi için kullanılacak fotoğrafların arka fonu beyaz olmalı ve fiziksel olarak başvuru sahibinin en güncel halini yansıtmalıdır. Cezayir vize başvuru formu ve vize başvuru evraklarının ideal bir şekilde düzenlenmesi ile birlikte Cezayir Konsolosluğu veya Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine Cezayir vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Cezayir vize başvuru formu

Cezayir vizesinin başvuru formu, Cezayir Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup, başvuru sahipleri hakkında Konsolosluğun bilgi edinebilmesini sağlamaktadır. Cezayir vize başvuru formu eksiksiz, Türkçe ve İngilizce olarak doldurulabilecekken. Cezayir vize başvuru formu olmadan yapılan başvuruları Cezayir Konsolosluğu kabul etmeyecektir. Ayrıca başvuru formunda beyan edilen bilgiler başvuru evraklarında bulunan bilgilerle uyumlu olmalıdır. Cezayir Konsolosluğu gerçeğe uygun olmayan beyanlar içeren belgeler sebebiyle başvuru sahiplerine cezai yaptırımda bulunabilir. Bu sebeple başvuru formu diğer vize evrakları özenle hazırlanmalıdır.

Cezayir’e giriş ve çıkışta döviz miktarının beyan edilmesi zorunluluğu:

Cezayir Merkez Bankasının yurt dışına döviz alım-satım işlemleri ve döviz hesaplarına ilişkin 03.02.2007 tarihli ve 07–01 sayılı yönetmeliği uyarınca, Cezayir’e döviz ihracı ve ithali aşağıda belirtilen usuller çerçevesinde mümkün olabilmektedir. Cezayir’e girişte, ülkeye getirilen döviz, miktarı ne olursa olsun gümrük kapılarında yetkililere beyan edilmek zorundadır. Cezayir’den çıkışta, girişte beyan edilen döviz miktarı kadar döviz yurt dışına çıkarılabilmektedir. Girişte beyan edilen döviz, tamamen veya kısmen harcandığı takdirde, kayıtlı aracı kurumlar veya döviz bürolarında bozdurulan dövizin miktarına ilişkin imzalı ve kaşeli bozdurma belgelerinin gümrük yetkililerine ibraz edilmesi gerekmektedir.

Döviz ihracına ilişkin söz konusu genel kuralın haricinde, Cezayir’de oturum izni bulunan yabancılar, Cezayir bankaları nezdinde ki döviz hesaplarından çektikleri 7600 Avro tutarındaki dövizi ve/veya Cezayir Merkez Bankasının özel izni çerçevesinde elde ettikleri dövizi yurt dışına çıkarılabilme hakkına sahiptirler.

Yasaya göre, sözkonusu kurallara uymayanlar hakkında, hapis ve para cezaları öngörülmektedir.

Cezayir vizesinde gerekli belgeler seyahatin içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Cezayir turistik vize, Cezayir ticari vize, Cezayir ziyaretçi vizesi Cezayir vize türleridir. Cezayir Konsolosluğundan ya da konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerinden Cezayir vizesi için gerekli evrakları öğrenilebilir. Cezayir Konsolosluğunun başvuru sahibi hakkında daha kapsamlı şekilde bilgi edinebilmek için bazı durumlarda ek evrak talebinde bulunma hakkı vardır. Cezayir vize evrakları Cezayir Konsolosluğunun ek evrak talebinde bulunmasına göre de şekillenmektedir. Hazırlanacak evraklar Cezayir’de kalış süresine, meslek grubuna, seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Cezayir vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibi tarafından şahsen, eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla hazırlanmalıdır. Hatalı bilgi içeren veya eksik evraklarla yapılan başvurunun reddedilme ihtimali yüksektir. Zaman ve emek kaybı yaşanmaması için Cezayir vize evrakları eksiksiz ve doğru beyanlarla dikkatlice hazırlanmalıdır.

×